معرفی مرکز

مرکز مطالعات استراتژیک و منطقوی یک ارگان مستقل غیر دولتی و غیر انتفاعی ‌می‌باشد که در سال ۱۳۸۸ خورشیدی در کابل تأسیس گردیده است. این مرکز، از طریق گفتگوهای سازنده و پژوهش‌های دقیق و بی‌طرفانه‌ی خویش، به هدف ارزیابی و انکشاف پالیسی‌ها در افغانستان و منطقه فعالیت می‌کند.

دورنما:

مرکز مطالعات استراتژیک و منطقوی بر آن است تا با ارائه‌ی پژوهش‌های علمی و طرح‌های استراتژیک پیرامون اوضاع افغانستان و منطقه، در جهت ارتقای سطح دانش و معرفت و غنی سازی عرصه تفکیر استراتژیک در کشور به حیث یک مرکز اثر گذار در عرصه پالیسی و استراتژی عمل نماید.

رسالت:

مرکز مطالعات استراتژیک و منطقوی متعهد است تا با مطالعه و تحلیل اوضاع حاکم و آیندۀ افغانستان، منطقه و جهان در زدودن مشکلات جاری افغانستان سهم فعال داشته و با تقدیم پژوهش‌های دقیق و بی‌طرفانه، روی ابعاد پیچیده‌ی رویدادها روشنی انداخته در مسیر پیشرفت كشور در عرصه‌های مختلف نقش بارز ادا نماید.

اهداف:

 • تحلیل سیاست‌ها، پروژه‌ها و برنامه‌ها
 • تلاش در جهت ایجاد آگاهی استراتژیك همه‌جانبه
 • زمینه‌سازی گفتگوها میان جهات مختلفی که در قضایای جاری افغانستان دخیل اند
 • تقدیم پژوهش‌های علمی پیرامون مسائل و بحران‌های موجود و پیشنهاد راه‌های حل مناسب برای آن

عرصه‌های پژوهش و تحقیق:

مرکز مطالعات استراتژیک و منطقوی عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، دینی، اجتماعی و فرهنگی جامعه افغانی و قضایای مربوط به کشورهای منطقه و جهان را که بر اوضاع کشور ما تاثیرگذار است، به بحث و بررسی می‌گیرد.

وسائل و ابزار:

مرکز مطالعات برای تحقق اهداف خویش از وسایل گوناگون از جمله میزگیرد‌ها، کنفرانس‌ها و سیمینارهای علمی تحقیقی بهره می‌گیرد و یافته ‌های تحقیقاتی خویش را به شکل سافت و هارد به معرض استفاده قرار می‌دهد.

فعالیت‌ها

مرکز مطالعات با استفاده از وسایل متعدد تحقیقی فعالیت‌های خویش را برای جامعه تقدیم می‌کند، به گونۀ اختصار به برخی از این فعالیت‌ها اشاره می‌نماییم:

تحلیل هفته: تحلیل هفته نشریه ی هفته‌واری است که داغ‌ترین موضوعات هفته را به تحلیل گرفته، یافته های خود را به زبان‌های پشتو، دری، انگلیسی و عربی جهت استفاده مراجع ذی‌علاقه به نشر می‌رساند. این نشریه در حال حاضر به حدود ۱۰ هزار آدرس در داخل و خارج از کشور به شکل الکترونیکی می‌رسد.

مجلۀ تحلیل: تحلیل، ژورنال علمی‌ای است که در آن مقالات تحقیقی پژوهشگران پیرامون قضایای مهم و پالیسی ساز کشور و منطقه در هر شش ماه  به نشر می‌رسد.

رسائل استراتیژیک: مرکز مطالعات وقتآ فوقتآ، پیرامون موضوعات پالیسی ‌ساز کشور تحقیق علمی نموده و حاصل آن را به شکل کتاب های پژوهشی چاپ می‌نماید.

سیمینارها و کنفرانس‌ها: تدویر کنفرانس‌ها و سیمینارهای مختلف روی موضوعات مهم افغانستان نیز از فعالیت‌های مهم مرکز می‌باشد، که با در نظر داشت موضوع؛ گاهی به سطح ملی و گاه نیز به شکل سمینارهای بین ‌المللی تدویر می‌یابد.

گزارش تحقیقی و تحلیلی: مرکز وضعیت سالانۀ سکتورهای مهم کشور در جریان سال خورشیدی را به گونه ی بی‌طرفانه دنبال و در مورد آن تحقیق می‌کند. این پیگیری و پژوهش در پایان هر سال خورشیدی به شکل یک گزارش تحقیقی و تحلیلی چاپ و نشر می‌گردد.

ویب‌سایت: مرکز دارای یک وب‌سایت معتبر و مرجع به زبان‌های دری، پشتو، انگلیسی و عربی می‌باشد که در آن تحقیقات و مقالات علمی مربوط به قضایای مهم افغانستان، منطقه و جهان، علاوه بر گزارش فعالیت‌های مرکز به شکل دوامدار به نشر می‌رسد.

 

ارتباط با ما:

آدرس: سرک چهارم تایمنی |کابل| افغانستان

 

1 دیدگاه برای «معرفی مرکز»

 • 2024-01-04 در t 10:39 ق.ظ
  Permalink

  با سلام و احترام،
  یک انتقاد کوچک دارم، یک مرکز مطالعات افغانستان باید از نظر ادبی، مقاله نویسی و ویراستاری مطالب شان بسیار دقت نمایند. در مقالات شما مراجع استاندارد نیست، فهرست نویسی، پاورقی، و… مطابق استاندارد جهانی نمی باشد. باعث تاسف است که چنین اشتباهاتی از یک مرکز مطالعات در سطح بین المللی رخ می دهد. امید است که کمی دقت فرمایید.

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *