علمي سيمينار: «له نړيوالۍ ټولنې سره د ا.ا.ا د تعامل څرنګوالی او پر رسميت پېژندنې يې اغېزې» ترسره شو.

د افغانستان اسلامي امارت په داخلي او بهرني سياست کې ګڼې لاسته راوړنې لري، خو دې برخه کې لا پرمختګ ته اړتيا ده.

بیشتر بخوانید

کنفرانس: موقعیت ترانزیتی افغانستان و اهمیت سیاسی- اقتصادی آن در منطقه

اهمیت و نقش اقتصادی ترانزیتی افغانستان می‌تواند به کاهش هزینه‌های حمل و نقل، کاهش فاصله‌های ترانزیتی، گردش مستقیم کالاهای تجارتی، افزایش حجم تعاملات تجاری، کمک به ادغام منطقه‌ای و کمک به اتصالات بیناقاره‌ای بیانجامد.

بیشتر بخوانید

عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای: اثرات آن بر منطقه و افغانستان

تا زمانی که کشورهای عضو سازمان مشکلات متقابل خود را حل نکنند و منافع را با یکدیگر تقسیم نکنند، اقدامات در چارچوب سازمان مؤثر نخواهد بود. از این رو، ایجاد و تقویت اعتماد متقابل بین اعضای سازمان همکاری شانگهای، شناخت توانمندی های یکدیگر، غلبه بر اختلافات و استفاده از توانمندی های یکدیگر به نفع سازمان توصیه می شود.

بیشتر بخوانید

په شانګهای همکارۍ سازمان کې د ایران دایمي غړیتوب: پر سیمه او افغانستان یې اغېزې

تر هغې چې د سازمان غړي هېوادونه خپلې دوه اړخیزې ستونزې حل نه کړي او یو له بل سره ګټې شریکې نه کړي، د سازمان په چوکاټ کې به یې کړنې اغېزمنې ثابتې نه شي. نو وړاندیز کېږي چې د شانګهای همکارۍ سازمان غړو ترمنځ دوه اړخیز باور رامنځته او پیاوړی شي.

بیشتر بخوانید

بررسی چارچوب استراتژیک سازمان ملل برای افغانستان (۲۰۲۳-۲۰۲۵)

برای امارت اسلامی پیشنهاد می‌گردد که در راستای تحقق اهداف اقتصادی چارچوب متذکره که فرصت خوبی برای افغانستان می‌باشد، زمینه‌های لازم را فراهم کرده و درکنار آن با افزایش همکاری بیشتر با سازمان ملل فضا را برای تعامل مثبت با سایر سازمان‌ها مساعد کند.

بیشتر بخوانید